2009. november 17., kedd

Napsütötte magashegyek

Az idén is megrendezésre kerül a MAGAS HEGYEK VILÁGA című előadás sorozat a DEKE szerveztésében. Ennek első előadása klubunk idei néhány túráját mutatja be:

2009. november 25. (szerda) 18:30
Napsütötte magashegyek
Fenyős Zoltán vetítettképes élménybeszámolója

Az előadás helyszíne:
Péchy Mihály Építőipari Szakközépiskola
Debrecen, Varga u. 5, tetőtér klub

Minden érdeklődőt szerettel várunk!

>> további előadások

2009. szeptember 20., vasárnap

A "félbemaradt" korona

Nagyszabású terv készült a hétvégére: Osarpance, Tátra-csúcs koronája, Simon-torony.
A pénteki indulás szombat hajnalra tolódott, így az Osarpance kiesett a tervből. Reggel 7 körül indulunk a poprád-tavi parkolóból, és 11 körül érünk a beszálláshoz. Fél óra "késés" a lábamnak köszönhető, még most sem az igazi. A Déchy-csúcsra kissé megcsúcsva érünk fel, személy szerint én nagyon élveztem a mászást, leszámítva a hátamon lévő zsák súlyát. A Kis-Déchy-csúcs is kimarad a programból, az oromrésből a Felső-Déchy-csorba alá ereszkedünk. A Tátra-csúcs DK-i ormára járóterep vezet. Innen kissé nehezen találtuk meg az oromrésbe vezető utat. Csosziék a gerincen, mi alatta haladunk az ÉNY-i orom felé. Már látszik, hogy ma nem sikerül befejezni a teljes utat, így a terv módosul. Ereszkedés után a Kakas-csorba felé vesszük az irányt. Viszont alatta ereszkedünk le a Rysy-házhoz. Estére sajnálatos módon némi sérüléseket összeszedett két társunk, ezért másnap a terv harmadik pontja is kimaradt.

Képek:
- Déchy-csúcs, 2523 m (DK-i gerinc, II+, Magas-Tátra)
- Tátra-csúcs, 2547 m (DK-i és ÉNY-i gerinc, II+, Magas-Tátra)

2009. augusztus 30., vasárnap

"Hosszú" idő múlva újra a Tátrában

Sanyinak tett ígéretem szerint augusztus végén a Tátrában leszünk. A szombati nap egész nap esett, de vasárnapra jó időt jósoltak. Ketten maradtunk, de bevállaltuk. A lábam még a nem a régi, de jó úton jár a javulás felé.
Először a Csorbai-csúcsra jutottunk fel a DK-i hegyoldaldalban. Ezután lefelé a Szentiványi-tóhoz vezető utat véálasztottuk. Majd ezután felkapaszkodtunk a Furkota-csúcsra, és tovább mentünk a gerincen a Triumetalra. Innen ugyanazon a gerincen visszatértünk a Furkota-csúcsra, onnan pedig a Lorenz-hágóba. A Csorba-tóhoz a Furkota-völgyön keresztül értünk. Elégedettek voltunk magunkkal, mert a közel 12 órás út alatt három csúcson voltunk, ~1500 m szintet emelkedtünk. No, és ismét megállapítottuk: a Tátra egy igazi gyöngyszem!

Beszámolók:
- Csorbai-csúcs (DK-i hegyoldal, Magas-Tátra)
- Furkota-csúcs (Magas-Tátra)
- Triumetal (D-i gerinc, I, Magas-Tátra)

Képek:
- Csorbai-csúcs (DK-i hegyoldal, Magas-Tátra)
- Furkota-csúcs (Magas-Tátra)
- Triumetal (D-i gerinc, I, Magas-Tátra)

2009. augusztus 23., vasárnap

Magashegyek között az Alpokban

Augusztusban újra felkerekedett a csapat az Alpok magashegyei felé. Bokasérülésem miatt a "gyengített" változat valósult meg, 7 nap alatt ~6000 m szintemelkedéssel.
Az első, szombati, ráhangoló túra a Postalm-szurdok klettersteig útja volt, ahol Józsi és fia is velünk tartottak. A remek hangulatú túra után délután tovább álltunk és este már a Dolomitokban vertük le sátrainkat. Másnap a Giovanni Lipella via ferrátán jutottunk fel a Tofana di Roses 3225 m-es csúcsára. A következő "pihenő" napon csak délben indultunk el, és a kocsival sem tudtunk haladni a megfelelő ütemben. Így a röpke 1000 m szintet fél 11-re gyűrtük le. Másnap a rendkívül látványos Via delle Bocchette Centrali ferrata következett. Délután újból tovább álltunk, és szintén elég későn értünk az Ortler lábához. Külön utakon jutottunk fel a 2550 m magasan álló menedékházhoz, ahonnan másnap a Payer-hüttéig mentünk. Délután benéztük az utat, rápihentünk a következő napra. Csütörtökön délelőtt az Oszták-Magyar Monarchia legmagasabb csúcsáról, a 3905 m magas Ortlerről csodáltuk a tájat. Délután visszamentünk a Tabaretta házig. Az utolsó attrakció az igen csak extrémnek számító Tabaretta Klettersteig tette fel a koronát a hétre.

Köszönet a fiúknak az irántam tanúsított türelmükért!

Képek:
- Postalmklamm Klettersteig (klettersteig, D, Salzkammergut)
http://bibircs.blogja.net/sorozat.php?s=2009-08-15
- Tofana di Roses (3225 m) (via ferrata Giovanni Lipella, C/D, Dolomitok)
http://bibircs.blogja.net/sorozat.php?s=2009-08-16
- Via delle Bocchette Centrali (via ferrata, C, Brenta-csoport)
http://bibircs.blogja.net/sorozat.php?s=2009-08-18

2009. július 30., csütörtök

Fogarasi-gerinc

Bandi, Ricsi és még néhány fiú majdnem végigjárták a Fogarasi-havasok főgerincét.

2009. május 23., szombat

Hollókő

A Tátra helyett Sanyival ketten Hollókő útjaiban töltöttük el a szombati napot. Petin és Lacin kívül nem volt más a falon. Szép időben, de a fák árnyékában több mint tíz utat másztuk. Délelőtt elölben (V)-ös (VI)-os, délután pedig felsőbiztosítással (VI-) és (VI+)-os utak mászásával töltöttük az időt. Szerintem Sanyi legjobb teljesítménye a Tető VI elölmászása volt. De örültünk annak, hogy a Hetes (VI+), Repülő osztály (VI+) és Akasszámá! (VI+) számunkra ismeretlen utakat sikerült felsőbiztosítással, beleülés nélkül kimásznunk.

- Beszámoló

Peti nagy dobásai az I. Iván (VIII) és az Őrölt Ausztrál (VII+) utak kimászása volt. Gratulálunk neki ezen a helyen is!

Peti az Őrült Ausztrálban VII+

2009. május 10., vasárnap

II. Fonyi Napok

Pénteken a három fős (Bandi, Ricsi, Zsolti) kerékpáros szekció közel 130 km-t maga mögött hagyva érte el a Fonyi Komplexumot, ahol királyi fogadásban részesültek. Üstben készült csirkepaprikással csillapítottuk éhségünket.
Szombaton egy előörs (Bandi, Sanyi, Zoli, Zolcsi) ismerkedett a Sólyom-kő útjaival, a többiek később érkeztek. Több-kevesebb sikert mindenki elkönyvelhetett magának, az egyik legtetszetősebb útnak a Jég utat szavaztuk meg. Emellett több IV-es V-ös erősségű utat elölbe is és felsőbiztosítással is másztunk. A "szakács-szekció" kicsit korábban távozott a falaktól, és el kezdte készíteni a hagyományosnak nevezhető babgulyást. Az éhes csapat szinte mind felfalta a pompás ízű étket. Jómagam négy tányérnyi nagy adag elfogyasztásával dicsértem meg a készítők tehetségét.
Vasárnap reggel nyugodt körülmények között több részletben készült a tárcsán a kolbászos Borostyán rántotta. Majd délelőtt és kora délután Sólyombércen edzettük ujjainkat néhány új, V-ös, VI-os útban, miközben Bandi az ezüstparipán újabb 130 km-t tekert.
A remek hangulatú rendezvény jó alapot teremtett arra, hogy jövőre újra összegyűljünk itt.

2009. május 3., vasárnap

A nagy ugrás: 6/6+ OS

A május elsejei hosszú hétvége a szikla bűvöletében telt.
Hohe Wand: tájképileg gyönyörű, tavasz, napsütés, több kötélhosszas utak nagyon jó kiépítésben. 7 út, 33 kötélhossz, közel 1000 méter.

mászott utak:
- Reinecke Fuchs, 5, 120 m
- Austria Steig 1.kh, 3, 40 m; Almauftrieb 7-8. kh, 6/6+, 47 m
- Austria Steig, 4, 100 m
- Duettsteig - Draschgrat Variante, 5, 170 m
- Draschgrat Variante, 5, 200 m
- Betty und Paul 1-3. kh, 5+, 85 m
- Aeroplansteig, 4-, 150 m

2009. április 26., vasárnap

Lilába öltözött hegyoldalak

Szombaton Sanyi és Andi 6:20, Ricsi és Gabi 8:03 alatt teljesítették a Hanák Kolost. Ezzel az eredménnyel Andi az országos női listán a 9. helyen áll.
Ugyanezen a napon Bandi a Kossuthosokat vezette a bihari hegyek között, Józsi és Margó pedig Háromhuta környékén (Sólyombérc, István-kút) túrázott.

Vasárnap Sanyi családjával, Margó, jómagam a családommal gyönyörű időben csodáltuk a virágtengert a Biharban. Most is ugyanazt éreztük, mint tavaly: egyszer ezt mindenkinek látnia kellene.

- Képek a Sáfrány-túráról
- Beszámoló a Sáfrány-túráról

Sáfrány-túra 2009.

Kárpáti sáfrány, Bihar-hegység, 2009. április 26.

2009. április 19., vasárnap

Újra a sziklákon

Kis csapatunk kétfelé szakadt. Új mászóhelyeket fedeztünk fel magunknak ezen a szép tavaszi napon. Mindkét helyszínre szívesen visszamennénk.

Az egyik, a várgesztesi Zsigmond-kő volt. Célunkat (IV-es V- -os utak elölmászása, Zolcsi ereszkedni tanulása és gyakorlása) sikeresen végrehajtottuk. Gyönyörű, tavaszi környezetben, jó időben, nyugodt körülmények között 7 út kimászásával elégedettek voltunk.

- Képek
- Beszámoló

várgesztesi Zsigmond-kő, sziklamászás

Zolcsi a Malacka IV út standjában (tr)


A másik helyet csapatunkból Sanyi látogatta meg. A helyszín a mátrai Hollókő volt. Az andezit falakon IV-estől VI- -ig mászta az utakat, többnyire felsőbiztosítással, de elölbe is mászott egy utat.

2009. április 5., vasárnap

Tavasz a sziklákon

Gyönyörű tavaszi napsütésben egy szép napot töltöttünk Sólyomkőn. Több mint tíz út elöl- és felsőbiztosításos mászásával kezdtük meg a sziklamászó idényt.

- Beszámoló

Sólyomkő, sziklamászás

Zolcsi a Moha és Páfrány V- útban (tr)

2009. március 21., szombat

Z41

A Z41 fő programjaként a Galacra történő feljutás volt. A 13 főből álló csapat a Borsafüredről induló szerpentines úton a Buza Munteluira (ezen a napon Sándor-csúcsra) viszonylag egyszerűen feljutott. Az ebből kiinduló gerincen való továbbhaladás már embert próbáló küzdelemmé fajult. Többször combközépig, derékig süppedt az első ember a hóban, így viszonylag lassan haladtunk. Hat óra gyaloglás után döntött a csapat a visszafordulásról, ahonnan a Galac még nagyon messze volt.
Gyönyörű időben, jó társasággal fantaszikus szép helyen voltunk.

- Képek
- Beszámoló

A másnapi túrára már csak hatan indultunk. Cél a Lóhavasi-vízesés megtekintése. Gyorsan haladtunk és nagyon szép idő volt, ezért egy újabb célt tűztünk ki Sanyival, az Asztal-rétre való feljutást. A kezdeti nehézségek (combig érő hó) egyszerűsödtek, így már csak térdig érő hóban tapostuk felfelé az utat. Menetközben előző napi kisebb lavina nyomait közelről is megtekintettük. A rét fölötti csúcson nemzetközi kapcsolatok ápolása és ünnepélyes szertatás vette kezdetét.

- Képek
- Beszámoló

2009. március 8., vasárnap

Ami volt: hó, szél, jeges dara és jókedv;
ami nem: a Nagy-Bihar megmászása

Kezdetben reménykedtünk, hogy talán eláll a havazás. A nagy hó ellenére viszonylag jól haladtunk: 4,5 km-t és 500 m szintet kicsit több, mint két óra alatt tettünk meg. A hátralévő rész (6,5 km és 300 m szint) a gerincen vezetett volna tovább, ahol a viharos erejű szél másodpercenként ezer apró tűként hordta arcunkba a havat. Lábunk alatt pedig a legalább 40 cm-es friss hó minden lépésnél beszakadt. Úgy döntött a csapat, hogy majd máskor újra megpróbálja.

Nem éppen tavaszi napsütésben :)



- Nagy-Bihar (kísérlet), téli mászás - képek

2009. február 8., vasárnap

Bőven volt hó és napsütés a Radnai-havasokban

Az előrejelzések alapján a Tátra helyett a Radnait választottuk.

Első napi túránkon nem juttunk fel teljesen a csúcsra, de ettől függetlenül gyönyörű napként könyveltük el ezt a napot.
- Nagy-Tejes (kísérlet), téli mászás - beszámoló
- Nagy-Tejes (kísérlet), téli mászás - képek

Nagy-Tejes (kísérlet), téli mászás

A leégett Puzdra menedékház felé


Vasárnap viszont a főgerinc 2159 m magas csúcsán csodáltuk az alattunk elterülő tájat.
- Gargaló, téli mászás - beszámoló
- Gargaló, téli mászás - képek

Gargaló, téli mászás

A Radnai főgerincén a Gargaló felé

2009. január 30., péntek

2009. január 11., vasárnap

Fagyott vízesések között hangolódtunk a Sátánra

Első napi túránk a Suchá Belában vezetett.
- Suchá Belá, téli túra - beszámoló
- Suchá Belá, téli túra - képek

Suchá Belá, téli túra

Mindenfelé megfagyott vízesések


A második pedig a Sátánra.
- Sátán, téli mászás - beszámoló
- Sátán, téli mászás - képek

Sátán, téli mászás

"Ott van a Tátra Királynője."

2009. január 4., vasárnap

Évkezdés a Radnai-havasokban: Ünőkő

Az év első napjait Radnaborbereken töltöttük. Az év harmadik napján, közel 1700 m-es emelkedés után a Radnai-havasok második legmagasabb csúcsáról gyönyörködtünk az alattunk elterülő tájban.

- Ünőkő, téli mászás - beszámoló
- Ünőkő, téli mászás - képek

Ünőkő, téli mászás

A felhő-tenger fölött